werandcountry.pl weranda.pl
Reklama - Kontynuuj czytanie poniżej
  • W podróży

Weekend w Polsce – na szlaku w Górach Świętokrzyskich

autor: Magda Wójcik
  • Pd-wsch Polska, centralna część Wyżyny Kieleckiej

Pełne legend i guseł Góry Świętokrzyskie są niedoceniane przez turystów, zupełnie niesłusznie. Dość łatwe i niedługie szlaki spokojnie mogą przemierzać nawet kilkuletni adepci górskich wędrówek. Aby przejść najwyższe pasmo, Łysogóry, wystarczy jeden dzień wędrówki. 

TRASA ŁYSOGÓRY: ŚWIĘTA KATARZYNA – ŁYSICA – PRZEŁĘCZ  ŚW. MIKOŁAJA – KAKONIN – HUTA SZKLANA – PRZEŁĘCZ HUCKA – ŚWIĘTY KRZYŻ – NOWA SŁUPIA
DŁUGOŚĆ: 18,7 km CZAS: 4 GODZ. 15 min 

Zaczynamy od Świętej Katarzyny. Znajduje się tu klasztor od blisko 200 lat prowadzony przez siostry bernardynki. Miejsce związane jest z legendarną postacią rycerza króla Władysława Jagiełły – Wacławka. Za wierność i odwagę król podarował mu ziemię, a ten ufundował drewniany kościółek, którego ołtarz ozdobiono figurką św. Katarzyny męczennicy. Niestety, klasztor był wielokrotnie przebudowywany w różnych stylach, co pozbawiło go charakteru. Najciekawszym elementem jest otoczony krużgankami renesansowy wirydarz.

Ruszamy stąd na czerwony szlak. Na początek strome podejście na zalesiony szczyt Łysicy (612 m n.p.m.). Przy szlaku znajduje się murowana kapliczka z XVIII w., na której widnieje podpis wydrapany w tynku przez kilkunastoletniego wandala. W tym przypadku Stefana Żeromskiego. W pobliżu znajduje się źródełko św. Franciszka, o którym mówi się, że posiada lecznicze właściwości. Każdy zakątek Gór Świętokrzyskich wiąże się zresztą z legendami i cudownymi opowieściami. Nic dziwnego: to w końcu jedne z najstarszych gór w Polsce.

góry świętokrzyskie

Dochodzimy do kapliczki św. Mikołaja, potem przez Kakonin (podobno grasował tu zbój Kak, świętokrzyski Robin Hood, który uwiódł siostrzenicę biskupa, co zakończyło się dla niego tragicznie) dochodzimy do Huty Szklanej, w której niegdyś wypalano szkło i węgiel. Teraz znajduje się tu osada średniowieczna, żywy skansen, w którym można np. posłuchać opowieści o Świście, Poświście i Pogodzie, pogańskich bóstwach. W Hucie Szklanej możemy wsiąść do bryczki konnej lub kolejki turystycznej i pokonać w ten sposób dwukilometrowy odcinek na szczyt Łysej Góry.

Widok psuje wieża radiowo-telewizyjna (143 m wysokości) postawiona w 1966 roku. Wzrok na szczęście przykuwają zabudowania Świętego Krzyża i monumentalny budynek Muzeum Świętokrzyskiego Parku Narodowego z przełomu XVII i XVIII w. Tuż za wieżą znajduje się wejście na platformę widokową na gołoborzu. Legenda głosi, że czarownice, urządzające tu swoje sabaty, zamówiły u diabłów zniszczenie klasztoru, bo jego dzwony przerywały im zgromadzenia. Diabły włożyły kamienie do wielkiej płachty i wzbiły się w powietrze, by zrzucić je na budynek. Nie zdążyły jednak dolecieć, bo rozległo się zwiastujące nadejście świtu pianie koguta. Głazy rozbiły się na świętokrzyskich szczytach, tworząc kamienne łąki. Ta na Łysej Górze zajmuje 4 hektary!

Z platformy rozpościera się widok na Dolinę Dębniańską, Pasmo Pokrzywiańskie z Chełmową Górą oraz Pasmo Bostowskie: mozaikowy kobierzec pól uprawnych, zagajników i domów poprzecinany wstążkami rzek.

góry świętokrzyskie atrakcje

GDZIE SPAĆ:

  • Bogatą bazę noclegów (pokoje do wynajęcia i pensjonaty) znajdziemy w Świętej Katarzynie.

GDZIE JEŚĆ:

  • Restauracja Monte Carlo (Kielce, Paderewskiego 20). Zawsze pełny lokal wróży jedno – dobrą kuchnię. Domowy klimat i dania przygotowane z sercem, a wśród nich nasz hit – zupa rakowa. 

CO ODWIEDZIĆ:

  • Park Etnograficzny (Tokarnia). Dość rozległy skansen, w którym zobaczymy różnego rodzaju zabudowania typowe niegdyś dla kieleckiej wsi. www.mwk.com.pl.
  • Zamek w Chęcinach (Zubrzyca Górna). Góruje nad okolicą od średniowiecza (przełom XIII i XIV wieku). Swoje skarby trzymali tu Władysław Łokietek i królowa Bona. Po rewitalizacji jest znów dostępny dla turystów. www.zamekcheciny.pl

Zostań z nami

Bądź na bieżąco