- W podróży
Olsztyn i okolice – atrakcje turystyczne, zabytki i ciekawe miejsca. Sprawdź co warto zobaczyć w stolicy Warmii?
Planujesz wakacje w Polsce, wybierz się na Warmię. Zrób bazę w Olsztynie– stolicy Warmii i podróżuj po sąsiadujących miasteczkach i wioskach. Możesz pływać kajakiem, zajadać się rybkami, podziwiać wiejskie chaty i leśne mokradła. Zobaczysz, jak się robi figurki ze szkła, zrobisz też ekozakupy.
Olsztyn – zamek i co jeszcze warto zobaczyć na starym mieście olsztyńskim?
Jest nie za duża, ale bardzo klimatyczna. Do podziwiania odrestaurowane barokowe kamieniczki i zgrabny ratusz. Koniecznie idź na lody. Olsztynianie twierdzą, że najlepsze są u Kroczka. Potem przejdź przez Wysoką Bramę i zatrzymaj się przy pomniku Mikołaja Kopernika, z którym zawsze ktoś sobie robi zdjęcia. Tuż obok zobaczysz strzelisty Zamek Kapituły Warmińskiej, którego najsłynniejszym mieszkańcem był właśnie słynny astronom.
W zamku znajduje się Muzeum Warmi i Mazur. Jeśli nie masz zbyt dużo czasu, wybierz się na wystawę, która znajduje się na poddaszu. To najpiękniejsze świątki zebrane z okolicznych kapliczek. Niektóre mają nawet po kilkaset lat. Zobaczysz też tutaj charakterystyczne dla stylu gotyckiego sklepienie kryształowe. Zazwyczaj widzisz je w starych kościołach od dołu, zadzierając głowę. Tutaj spojrzysz na nie… od góry. Zdziwisz się, jak mistrzowsko układano cegły, aby sklepie się nie zawaliło.
Na koniec przejdź się po parku zamkowym, który zrobiono w dawnej fosie. Wieczór zaplanuj w Cudnych Manowcach, restauracji z lokalnym wspaniałym jedzeniem.
Zobacz także: Nietypowe atrakcje w Olsztynie i okolicach.
Jezioro Ukiel i plaża miejska – warmiński kawałek natury w mieście
To największe olsztyńskie jezioro, przy okazji genialnie zagospodarowane. Jezioro Ukiel to takie olsztyńskie centrum rozrywki. Możesz tu wypożyczyć łódkę, kajaki, rower wodny, deskę do surfowania, rowery, rolki, piłki do siatkówki, koszykówki, deskorolki, bo wybudowano tu nawet skatepark. Są też… stoliki do gry w szachy.
Teren nadaje się do biegania i do spacerowania – ciągną się tu kilometry drewnianych pomostów. Latem możesz opalać się na plaży i bawić się w dmuchanym miasteczku zbudowanym na wodzie! Atrakcji jest tyle, że wybierz się nad Ukiel na kilka dni. Gdzie się zatrzymać? Miejsca noclegowe są o różnym standardzie – od Tiffi Boutique Hotel przez Beescamp czyli glamping nad jeziorem po kameralne pensjonaciki.
visit.olsztyn.eu
Spływ Pisą – atrakcja turystyczna Warmii i Mazur
Trasę zacznij w Tumianach, wiosce leżącej na wschód od Olsztyna. Kajaki wypożyczysz na Campingu Tumiany. To też doskonałe miejsce na nocleg, do wynajęcia mają domki kempingowe i przyczepy, wielką popularnością cieszy się ich pole przeznaczone dla kamperów, które zjeżdżają do Tumian z różnych krajów. Jest też restauracja i urokliwe pomosty. Warto wiedzieć, że kemping znajduje się od lat w trójce najlepszych w Europie, więc wszystko działa tu jak w zegarku.
Kajakiem płyniesz przez spokojne jezioro Pisz i potem rzeką o tej samej nazwie. Trasa nie jest trudna, rzeka lekko mandruje. Aby nie było nudno, zostawiono na niej powalone drzewa, które trzeba sprytnie omijać. Na rzece zobaczysz sporo ptaków, ładny las i rozlewiska. Spływ warto skończyć w Barczewie, miasteczku perełce z zabytkowymi kościołami i uroczym ratuszem.
camping-tumiany.p
Gdzie zjeść w Olsztynie – wybierz się na najlepsze ryby na Warmii
Gospodarstwo Rybackie Szwaderki mieści się w pobliskim Olsztynku, ale warto tam podjechać. To nie tylko nasza opinia. Podobno mają tu najlepsze ryby na Warmii. Pstrąg, węgorz, jesiotr i sielawa – przepyszne, świeżo wędzone albo smażone podane po prostu z kromkami chleba. Taką rybkę zafundujesz sobie w sklepiku przy stawach rybnych i tutejszej smażalni. Nie ma tu mrożonek, więc zanim odwiedzisz Szwaderki, zajrzyj na strony gospodarstwa, aby dowiedzieć się, jakie ryby w danym okresie są odławiane. Możesz też zrobić zakupy. W ofercie także ryby świeże i marynowane w zalewie octowej (aż 10 rodzajów ryb).
Receptury opracował mistrz tradycyjnej kuchni mazurskiej Wojtek Charewicz, który twierdzi, że ryby i ocet to kulinarne symbole Mazur. W Szwaderkach można też połowić. Do dyspozycji masz… kilkadziesiąt jezior i rzek. Niektóre ogólnodostępne, ale są i łowiska specjalne, gdzie ilość zezwoleń wędkarskich jest bardzo ograniczona.
szwaderki.pl
Olsztyn i okolice – odwiedź skansen w Olsztynku
W tym sennym miasteczku zobaczysz jeden z najpiękniejszych polskich skansenów. Oficjalna nazwa to Muzeum Budownictwa Ludowego - Park Etnograficzny w Olsztynku. Jego początki sięgają czasów przedwojennych. Skansen Olsztynek został otworzony w 1913 roku na terenie Królewca, czyli dzisiejszego Kaliningradu i miał pokazywać piękno pruskiej architektury. Kiedy zabrakło miejsca, całość przeniesiono do Olsztynka.
Dzisiaj zajmuje 93 hektary, na których stoi 80 obiektów z Warmii, Mazur, Litwy i Powiśla (tereny nad Dolną Wisłą). Zwróć uwagę na piękne i przeróżne dachy chałup, kolorowe okiennice, zajrzyj do wiatraka, kościoła i szkoły. Na spacer zaplanuj sobie minimum 3 godziny. Na koniec idź do pijalni ziół, gdzie warto popróbować herbaty, przeróżnych naparów a także lemoniad. Jeśli jest ładny dzień, usiądź przed chałupą, w kwietnym ogródku.
muzeumolsztynek.pl
Zrób zakupy na Biobazarze
Na pomysł, aby zorganizować bazarek z lokalnymi warzywami, owocami i przetworami wpadł Piotr Ostaszewski, założyciel Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej „Ostoja Natury”. W swoim gospodarstwie eksperymentuje z ekouprawami. Postanowił więc stworzyć miejsce, w którym mógłby swoje plony sprzedać.
Na Biobazarze przy ul. Grunwaldzkiej znajdziesz to, co najlepsze w okolicy czyli owoce i warzywa ale też ręcznie tłoczone oliwy, octy, musztardy, kozie sery, chrupiące chleby, miody, jaja, mąki z najwyższej jakości zbóż, lody kratowe i różne przetwory, jak chociażby sok z rokitnika czy fermentowany czosnek. Zazwyczaj sprzedają sami wytwórcy, więc możesz o wszystko wypytać. Zakupy zrobisz w każdą niedzielę. Dla siebie ale też na prezent.
biohubbazar.pl
Przejdź kładką po leśnych mokradłach w leśnym arboretum Warmii i Mazur w Kudypach
Leśne arboretum Warmii i Mazur w Kudypach jest wyjątkowe. Usytuowane w lesie, ale w dużej części na podmokłym terenie z malowniczymi oczkami wodnymi. Dlatego niektóre rośliny, jak grążele czy kosaćce, podziwiać będziesz spacerując po drewnianych kładkach. Zobaczysz ogromną kolekcję polskich drzew i krzewów. Samych klonów jest ponad 30 gatunków. Spodobają ci się przeróżne odmiany jałowców, świerków albo dziko rosnące róże. Zaskakujące są dzikie porzeczki czerwone, czarne czy porzeczka agrest! Szkoda, że nie można ich spróbować.
Nie przegap lapidarium, czyli… kolekcji głazów narzutowych z okolic Warmii i Mazur. Na wycieczki po arboretum możesz wybrać się samotnie albo z przewodnikiem-leśnikiem. Informacje o tym, kiedy odbywają nie grupowe zwiedzania znajdziesz na stronach. Obowiązuje tylko bilet wstępu za 5 zł.
www.kudypy.olsztyn.lasy.gov.pl
Zwiedzaj hutę szkła Olsztynek i zobacz, jak się powstają figurki
Kilkanaście sekund – tyle czasu ma mistrz szklarski na zrobienie figurki czy kwiatka. Zobaczysz to na własne oczy w manufakturze szkła prowadzonej przez Tarasa Krynickiego. Przyjechał on wiele lat temu z Ukrainy i kiedy upadała huta szkła Olsztynek, postanowił ją kupić i uratować. Dziś w hucie produkuje się przeróżne rzeczy, także dekoracyjne.
Pan Taras pięknie o szkle opowiada i w międzyczasie pokazuje jak się z nim obchodzić. Wyciąga szkło szczypcami, obraca, wygina. Nie ma czasu na zastanawianie się i jakiekolwiek błędy. Gotowa figurka szybciutko trafia do pieca, w którym powoli będzie stygła. W przeciwnym wypadku popęka. O tym co można wyczarować z rozgrzanej do czerwoności szklanej kulki przekonasz się w sąsiadującym z hutą sklepiku. Kupisz tam ptaszki, kwiatki, pieski, nawet ślimaki. Ceny od kilkunastu złoty.
www.huta-olsztynek.pl
Zdjęcia: Shutterstock, olsztyn.eu